۱۱ دلیل و راهکار برای تنبلی و درمان تنبلی

آیا درمان تنبلی برای شما اهمیت دارد؟

آیا درمان تنبلی به توسعه زندگی و کسب و کار ما کمک می کند؟

آیا شما هم کار مهمی که باید انجامش بدین رو به تاخیر می اندازین؟

آیا شما هم دقیقه نودی هستید و انجام کارهای مهمتون رو به آخرین زمان ممکن موکول می کنید؟
آیا شما هم باید نسبت به انجام کاری نگران شوید تا مجبور بشید اون کار مهم رو به انجام برسونید؟
تنبلی یکی از تله هایی است که تعداد زیادی از ما انسانها به آن دچار بودیم یا هستیم. از آنجایی که در بین جلسات مشاوره خودم به رگه های تنبلی در لابه لای صبحت های مراجعین بخصوص در روزهای کرونایی داشتم تصمیم به نوشتن این مقاله در راستای مقالات مهارت های زندگی گرفتم. البته خود من هم درگیر این معضل بوده ام و راه کارهایی که در این مقاله به اونها خواهیم پرداخت کمک زیادی به من کرده است.
تنبلی به قدری توانسته پیشرفت داشته باشد که امروزه از آن در بخش مختلف جسم ما هم صحبت می شود. مقالات زیادی راجع به تنبلی روده ؛ تنبلی تخمدان یا تنبلی چشم وجود دارد که دلیل این نوع پیشرفت است.
ما در این مقاله به بررسی چند علت می پردازیم که ممکن است از دلایل تنبلی در هر کدام از ما باشد. بدون شک بررسی این دلایل در دل خود راهکارهایی را هم به ذهن ما وارد می کنند و این موارد همچون تست تنبلی می ماند که می توانیم از خودمان بگیریم و به درمان تنبلی کمک کنیم.

۱. انرژی ما آدمها با هم متفاوت است

همانطور که قد و وزن ما آدم ها با هم متفاوت است سطح انرژی مان هم متفاوت است. آدمهایی هستند که دو برابر بقیه انرژی دارند.پس ممکنه ما جزی ده درصد انرژی بالا یا انرژی پایین جامعه باشیم.

۲. شاید زمینه ی خفیف افسردگی داشته باشیم

علت هم این است که فرد تنبل نیست ولی بخاطر افسردگی انرژی خود را از دست می دهند. در واقع جدال درونی ما باعث از بین رفتن گل انرژی ما می شوند.
نوع خفیف این افسردگی دیستایمیا ( Dysthymia ) است که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم کشورمان به آن دچار هستند.

۳. احتیاج به انگیزه و هدف برای حرکت و درمان تنبلی داریم

یعنی انگیزه و هدف دو بال ما برای حرکت هستند.
در بسیاری از موارد اگر ما احساس احتیاج کنیم در ما انگیزه و هدف برای حرکت هم ایجاد خواهد شد. پس باید دنبال دلیل و محرک هایی برای داشتن انگیزه داشته باشیم.

۴. پدر و مادر ما را از کار انداخته اند

ممکن این نوع تربیت بصورت اشتباه در کودکی ما توسط والدین مان بخاطر رفتار نادرست با ما کرده اند.
یعنی اونها بالا سر ما ایستادن تا کارهامون رو انجام بدیم یا درس هامون رو بخونیم یا بریم حمام و سایر کارهامون رو انجام بدیم. و این نوع رفتار خیلی از ما را شرطی کرده اند که تا فشار و انگیزه خارجی روی ما نباشه ما از حرکت باز می ایستیم. پس جنبه خودکار بودن در ما نهادینه نشده است.

۵. ممکن است ما هنوز از نظر ذهنی در سن ۴ تا ۷ سالگی خود مانده باشیم!

ما در ۴ تا ۷ سالگی معمولا کارهای خودمان را بخاطر ترس و تنبیه انجام می داده ایم. در این سن کارها معمولا انتخاب خودمان نیست و تا تنبیه و ترسی نداشته باشیم انجامش نمی دهیم.
این رویه در بسیاری از کودکان اول خانواده دیده می شود.
خیلی از ماها با این این جملات آشنایی داریم: حالا بشین حالا بخور حالا بیا حالا بلند شو و از دستورات اینچنینی و بعد از مدتی یاد می گیریم که این دیگران هستند که تعیین می کنند ما چه کار باید بکنیم و آنها باید برامون تصمیم بگیرن و به مرور زمان که مسئولیت زندگی روی دوش خودمون هست چون دیگه اون محرک ها رو نداریم دست به اقدام زدن هامون پایین میاد.
خیلی از اوقات سطح توقع از بچه اول به قدری بالا است که موجب رکود و سوختن اون کودک می شویم.

۶.یه سوال عمیق! امروز مهم تر است یا فردا؟!

اگر برای ما امروز مهم تر از فردا باشد یعنی درد امروز بیشتر از درد فرداست و لذت امروز هم بیشتر از لذت فرداست پس من همیشه می رم دنبال لذت و نه درد و در نتیجه کارهام همیشه عقب است و در آخرین لحظه آن را انجام میدهم یعنی زمانی که دیگر چاره ای ندارم و مجبور به انجامش هستم.
در حالی که آدم های سالم و موفق و خوشبخت دنیا معتقدند امروز = فردا و روزی که ما باور کنیم درد امروز ما = با درد فردا اونوقت هست که ترجیح می دهیم درد رو امروز بکشیم تا فردا
فکر درد فردا اولا درد رو بیشتر می کنه و دوما امروز را خراب می کنه در حالیکه ما درد رو امروز بکشیم اهمیت درد کمتر می شه و لذت رو به فردا موکول کردم و لذت افزایش پیدا می کنه و من برنده ام و ذهن ما اصولا این انتخاب رو می کنه

۷. بدترین کار دنیا بی کاریست

بدترین نوع زندگی بی برنامه گی است. بدترین نوع کار و زندگی وقتی است که انگیزه و هدف نیست.

۸. وقت و زمان با ارزش ترین دارایی ماست

ممکنه هنوز اهمیت وقت و زمان برای ما روشن نشده و ممکنه اون رو تلف کنیم و همین امر یکی دیگر از دلایل تنبلی باشد. فرض کنید اگر ما توسط کسی بین دو انتخاب گیر افتاده باشیم و مجبور به مرگ شویم یا اینکه همه دارائی خود را بدهیم تا چند وقت دیگر عمر کنیم حتما گزینه دوم را انتخاب می کنیم و این به اهمیت وقت و زمان و عمر ما اشاره دارد. مطالعه و آگاهی بیشتر نسبت به اهمیت زمان یکی از راه های غلبه بر تنبلی است.

۹. ما ظرفیت کاشتن یک رویه و عادت جدید ظرف شش هفته یا ۴۰ روز را داریم.

یعنی ما اگر در سحرخیزی و مسواک و … به مدت ۴۰ روز مداومت داشته باشیم بعد از این مدت انجام کارها به عادت ما تبدیل شده اند. ریشه‌ی درمان تنبلی در ساخت عادت انجام کار با اولویت است.

۱۰. جدول آیزنهاور و کمک به درمان تنبلی

می تونیم جدول ۴ خانه رو بکشیم. که کارها در جهان دو نوع هستند مهم و فوری و غیرمهم و غیرفوری
آدم موفق همواره در خانه ۴ زندگی می کنه یعنی کارهایی که مهم هستند ولی فوری نیستند و گرفتار شرایط مهم و فوری نمی شوند. در مقالات دیگر سایت در رابطه با مهارت های زندگی حتما راجع به ماتریس آیزنهاور که کمک زیادی در غلبه بر تنبلی و درمان تنبلی می کند، خواهیم نوشت.

۱۱. مسائل مهم شوخی ندارند و ما نباید اونها رو بخاطر چیز دیگر تعطیل کنیم

ما نیاز داریم که بیشتر توجه و وقت خودمان را صرف رسیدگی به امور مهم زندگی و کسب و کار خود کنیم و تعهد به انجام این کارها را در خود مان بالا ببریم. بعد از آنکه برای زندگی و کسب و کار خود هدف جامعی رو مشخص کردیم و برنامه رسیدن به اون اهداف رو ترسیم کردیم دیگر وفت آن است که نسبت به مراحل انجام کار برای رسیدن به اهدافمان متعهد شویم و متعهد بمانیم. شاید ایجاد و پایداری در این تعهد در روزهای اول سخت به نظر برسد اما با مداومت می توانیم عادت های پایداری در خود ایجاد کنیم که بخصوص در درمان تنبلی بهمون کمک می کند.

شما از چه راهکارهایی برای از بین بردن تنبلی استفاده کرده اید؟

لطفا زیر این مقاله کامنت کنید و این مقاله رو برای دوستان و عزیزانتان بفرستید.

در بحث خودشناسی دلایل و عوامل مختلف دیگری برای هر کدام از افراد وجود دارد که برای بررسی دقیق تر نیاز به انجام تست یا بررسی رونشناسی دارد.

شما از طریق کلیک بر روی تصویر زیر می توانید از ابزار قدرتمند و معجزه هزاره سوم بهره مند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط برای افراد هدفمند

همین الان دانلود کنید

درسته، این فرم‌ها بصورت رایگان برایتان ارسال می‌شود
همین الان برام ایمیل شود
هیچ اتفاقی، اتفاقی نمی‌افتد
close-link