۸ تاثیر کم ‌خوابی؛ چطور کمبود خواب روی بدن ما تاثیر می‌گذارد

درود می‌فرستم خدمت همه شما همراهان عزیز در ادامه مقالاتی که در حوزه آموزش و توسعه مهارت‌های زندگی می‌نویسم،در این مقاله به تاثیر کم خوابی بر روی بدن ما انسان‌ها می‌پردازیم.

خیلی از مسائلی که برای هر کدام از ما در مسیر زندگی بوجود می‌‌‌آید بخاطر بالا نبردن آگاهی خودمون نسبت به مسائل مهم و حیاتی است که نقش بسیار مهمی در زندگی ما بازی می‌کنند. من محسن مقصودی به شما پیشنهاد می‌کنم که این مقاله رو تا انتها بخوانید تا نسبت به مسائلی که کم خوابی بوجود می‌‌آورد آگاهی لازم رو بدست بیارید.

منظور از کم خوابی چیست؟

خوب قبل از اینکه به آثار نامطلوب کم خوابی بپردازیم اول باید بدونیم که منظور از کم خوابی چیه و در یافته های علمی و تجربی ما انسان ها چه تعبیر و برداشتی از کم خوابی در ذهنمان تداعی می شود!

در ویکی پیدیای فارسی به این موضوع پرداخته شده است. طبق نظر کارشناسان می توانیم نگاه زیر را نسبت به واقعه خواب داشته باشیم

  1. کم خوابی: خواب ۴ ساعت یا کمتر در شب

  2. پرخوابی: خواب ۱۰ ساعت یا بیشتر در طول شب

  3. خواب مناسب: خواب ۷ ساعت در طول شب

آکادمی پزشکی و بنیاد ملی خواب مدت زمان خواب مناسب را ۷ ساعت تعیین کرده است.

اختلالات خواب

خوب خوابیدی؟ این سوال پیش پا افتاده نیست. خوب خوابیدن فقط استراحت نیست. در طول خواب ، مغز ما فعال است. این برای عملکرد مناسب خود و کل ارگانیسم ما کار می کند. در نتیجه ، اختلالات خواب ، که بر مدت و کیفیت آن تأثیر می گذارد ، دلایل یا پیامدهای چندین آسیب شناسی جسمی و روانی است که مربوط به تخصص های مختلف پزشکی است.

۱. کاهش فعالیت مغز

از عوارض کم خوابی بر روی مغز و اینکه کم خوابی باعث چه اتفاق هایی در مغز می‌شود باید عرض کنم که کم خوابی به پیر شدن سلول های مغز ما سرعت می بخشد.

کمبود خواب چگونه بر فعالیت مغز تاثیر می‌گذارد؟

در طول خواب ، مسیرهایی بین سلول های عصبی (نورون ها) در مغز شما شکل می گیرد که به شما کمک می کند اطلاعات جدیدی را که یاد گرفته اید به خاطر بسپارید. کم خوابی مغز شما را خسته می کند ، بنابراین مغز با کم خوابی نمی تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد. همچنین ممکن است تمرکز یا یادگیری چیزهای جدید دشوارتر و دست نیافتنی تر شود.

خواب کافی موجب از بین رفتن سمومی که در زمان بیداری در مغز ما بوجود می‌‌آیند می شود.

۲. ضعف سیستم ایمنی بدن

آیا کمبود خواب سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند؟

بله ، کمبود خواب می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد افرادی که خواب با کیفیت یا خواب کافی ندارند، پس از قرار گرفتن در معرض ویروسی مانند ویروس سرماخوردگی، معمولاً بیمار شوند. کمبود خواب همچنین می تواند بر سرعت بهبودی شما در صورت بیمار شدن تأثیر بگذارد و هر چقدر خواب کافی داشته باشیم سرعت بهبودی ما بالاتر خواهد رفت.

۳. احتمال مصدومیت

کمبود خواب چه تاثیری بر خطر آسیب دیدگی دارد؟

قوی ترین پیش بینی کننده آسیب های ورزشی در بزرگسالان خواب ناکافی و سن / سن بالاتر است. اگر بخواهیم میزان آسیب پذیری یا مصدوم شدن رو مورد بررسی قرار بدهیم می توانیم از سنجیدن میزان خواب افراد به نتیجه برسیم. این تحقیق نشان داده که ۶۵٪ از دانش آموزانی که شبانه کمتر از ۸ ساعت می خوابند آسیب دیدگی دارند. این خطر ۱.۷ برابر بیشتر از نوجوانانی است که بیش از ۸ ساعت می خوابند. این تحقیقات و نتایج علمی نشان می دهد که کم بود خواب تاثیر بسیار مستقیمی بر روی احتمال مصدومیت ورزشکاران حتی کریستیانو رونالدو دارد.

۴. خطر ابتلا به بیماری

۳ مورد از بیماری هایی که با کم خوابی می توانیم به آن دامن بزنیم

  1. بیماری های قلبی

  2. فشار خون بالا

  3. چاقی مفرط و عذاب آور

۵. بی‌انگیزگی و نداشتن تمرکز

بدن ما همچون یک دستگاه که با برق شارژ می‌شود، با خواب کافی شارژ می‌گردد. پس هر چقدر خواب ما کافی باشه میزان سرزندگی و طراوت ما در طول روز بالاتر خواهد بود و ما توان و انگیزه انجام کار بیشتری را خواهیم داشت.

آیا کمبود خواب می تواند باعث عدم انگیزه شود؟

کمبود خواب می‌تواند تاثیر منفی بگذارد و این تاثیر در انگیزه و تمرکز ما بسیار خودنمایی می‌کند.

جالب اینجاست که کمبود خواب تاثیر عمیقی در کنترل خودمان دارد. هر چقدر خواب کافی و آرامی داشته باشیم توانایی خودکنترلی و مدیریت خودمان را بالاتر خواهیم برد.

۶. اختلال در یادگیری

کمبود خواب چگونه بر یادگیری تاثیر می گذارد؟
قدرت خواب

محققان معتقدند خواب از دو طریق بر یادگیری و حافظه تاثیر می‌گذارد: کمبود خواب توانایی تمرکز و یادگیری کارآمد فرد را مختل می کند. خواب برای تحکیم یک حافظه (چسباندن آن) ضروری است تا بتوان در آینده آن را به یاد آورد. همانطور که در بخش های قبلی این مقاله هم به آن اشاره کردیم در زمان خواب مغز ما شروع به ایجاد ارتباط بین چیزهایی که در طول روز یاد گرفته یا با آنها مواجه بوده می کند. خواب کافی و به موقع این فرصت را به مغز ما می دهد که بتواند یک ارتباط و ساختار در بین ورودی های خود انجام دهد که موجب بالا رفتن سطح یادگیری در ما می شود.

۷. خطر چاقی مفرط

کمبود خواب چگونه بر چاقی تاثیر می گذارد؟

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که خواب ناکافی به طور مستقل با خطر بالاتر چاقی ارتباط دارد. مطالعات بالینی در مورد بزرگسالانی که از خواب کافی محروم شده اند، نشانگر افزایش گرسنگی و دریافت کالری در هنگام دسترسی آزاد این افراد به غذا است.

مطالعات نشان داده است که وقتی افراد به اندازه کافی نمی خوابند: میزان هورمون گرسنگی به نام گرلین را افزایش داده و میزان هورمون سیری به نام لپتین را کاهش می دهند ، که می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن شود. در واقع کم خوابی باعث می شود روزانه حدود ۳۰۰ کالری بیشتر از زمان استراحت و خواب کافی مواد غذایی مصرف کنید.

۸. اختلال در بینایی

آیا کمبود خواب می تواند مشکلات بینایی ایجاد کند؟

هنگامی که خواب کافی نداشته اید ممکن است دچار گرفتگی چشم یا اسپاسم شوید. حتی ممکن است چشمان شما نسبت به نور حساسیت بیشتری داشته باشد یا تاری دید داشته باشید. کمبود خواب با گذشت زمان می تواند منجر به مشکلات جدی چشم مانند گلوکوم شود. زمانی برای عمل جراحی ناخنک چشم به بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی که در خاورمیانه بی‌نظیره رفته بودم با گلوکوم چشم آشنا شدم که توسط جراحان چشم پزشک مورد جراحی قرار می گرفت.

جمع بندی و نتیجه گیری تاثیر کم ‌خوابی

در مقاله ۸ تاثیر کم خوابی به بیان و معرفی بخشی از مسائلی که کم خوابی می تواند برای ما بوجود آورد اشاره کردیم. حتما هر کدام از ما بنا به دلایلی در دام کم خوابی افتاده ایم ولی باید بصورت آگاهانه به این مسئله توجه کنیم و در صدد کنترل ساعات خواب مناسب و کافی برای خودمان باشیم. در مقاله های بعدی که در حوزه آموزش مهارت های زندگی خواهم نوشت حتما به آثار مثبت خواب کافی هم اشاره خواهم کرد. در ویدیو زیر هم ۸ تاثیر کم خوابی بصورت ویدیویی برای شما تهیه کردیم که می تونید اون رو در شبکه های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید یا برای عزیزانتون بفرستید تا چکیده این مقاله ارزشمند رو در دسترس داشته باشید. شما می تونید صفحه اینستاگرام ما را هم با آی دی mohsenmaqsoudi@ در اینستاگرام دنبال کنید

هر گونه سوال و پرسشی هم که در حوزه مهارت های زندگی و خلق کسب و کار اینترنتی داشتید می توانید در زیر همین مقاله کامنت کنید.

با سپاس

محسن مقصودی

ویدیو مربوط به ۸ اثر کم خوابی بر روی بدن ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط برای افراد هدفمند

همین الان دانلود کنید

درسته، این فرم‌ها بصورت رایگان برایتان ارسال می‌شود
همین الان برام ایمیل شود
هیچ اتفاقی، اتفاقی نمی‌افتد
close-link