ایردراپ (airdrop) چیست؟ چگونه ارز دیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

ایردراپairdrop چیست؟

همه چیز درباره ایردراپ airdrop

ایردراپ ( airdrop ) و چیزهای مهمی که باید در مورد ایردراپ بدانیم، موضوع اصلی مقاله است.

درود می فرستم خدمت همۀ شما همراهان و همدرسان بسیار ارزشمندم، امیدوارم هر جا که هستین حال دلتون عالی باشه؛ من محسن مقصودی هستم و از شما دعوت می‌کنم در ادامۀ این مطلب آموزشی و آگاهی بخش همراه هم باشیم.

ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟!

ایردراپ شامل پروژه‌های رمزنگاری می‌شود که توکن‌های رایگان را به صورت انبوه به جوامع خود برای تشویق پذیرش ارسال می‌کنند.

ایردراپ، در تجارت ارزهای دیجیتال، یک شیرین کاری بازاریابی است که شامل ارسال کوین یا توکن به آدرس های کیف پول به منظور ارتقاء آگاهی از یک ارز مجازی جدید است.

مقادیر کمی از ارز مجازی جدید به صورت رایگان یا در ازای یک سرویس کوچک، مانند بازتوئیت پست ارسال شده توسط شرکت صادرکننده ارز، به کیف پول اعضای فعال جامعه بلاک چین ارسال می شود.

اگر خوش شانس هستید و مدتی است که رمزارزهای مهمی مانند بیت کوین و اتریوم را نگه داشته اید، ممکن است به یاد داشته باشید که یک روز از خواب بیدار شده اید و یک توکن تصادفی اضافی پیدا کرده اید که به آدرس کیف پول شما هدایت شده است.

اگر چنین است، تبریک می گویم! شما از ایردراپ ارز دیجیتالی که نگهداری می‌کنید را دریافت کرده‌اید.

همه عاشق پول رایگان هستند و در دنیایی که فیس‌بوک، گوگل و توییتر شروع به سرکوب تبلیغات معمولی برای صرافی‌های ارز دیجیتال کرده‌اند، هدیه دادن کوین یا توکن های رایگان به شکل ایردراپ کریپتو به جامعه می‌تواند یک استراتژی تبلیغاتی مقرون‌به‌صرفه باشد.

در واقع ایردراپ یکی از استراتژی های بسیار موثر در معرفی یک پروژه به جامعۀ بیشتر و بالا بردن آگاهی آنها نسبت به پروژه است.

تیم پروژه بجای آنکه برای معرفی پروژۀ خود هزینه‌های گزافی را پرداخت کنند، از این استراتژی استفاده می‌کنند و با اختصاص و پرداخت بخشی از توکن یا کوین های پروژه به علاقمندانشان، از کمک آنها برای معرفی و تبلیغ و بازاریابی پروژۀ خودشون استفاده می کنند.

 

ایردراپ ارز دیجیتال چطور کار می کند؟!

حالا که با مفهوم ایردراپ و فرایندی که صورت می‌گیرد، آشنا شدیم؛ بیایید با همدیگه مرور کنیم که این فرایند چطور کار می‌کند.

 • یک پروژه بلاک چین جدید که به دنبال افزایش آگاهی برای یک کوین یا توکن جدید است، تاریخ ایردراپ را تعیین می کند.
 • در شبکه‌های اجتماعی و سایت و جاهایی که به جامعۀ هدف خود دسترسی دارند شروع به معرفی و دعوت از مردم می کنند که بیایند و با انجام این فرایند ایردراپ خودشان را دریافت کنند
 • در تاریخ ایردراپ از قبل اعلام شده، این پروژه یک عکس فوری از بلاک چینی که کوین و توکن جدید بر اساس آن است، خواهد گرفت. اگر کاربرانی که در لیست airdrop ثبت نام کرده اند حداقل شرایط لازم را داشته باشند (معمولاً صاحبان قبلی سکه ها در بلاک چین مربوطه هستند)، توکن های رایگان دریافت می کنند.

 

چگونه ایردراپ دریافت می‌کنیم؟!

در بیشتر موارد، یک ایردراپ ارز دیجیتال در ازای انجام یک کار خاص برای کاربران صادر می شود. این وظایف اغلب شامل مواردی مانند:

 • دنبال کردن یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی بخصوص توییتر
 • به اشتراک گذاری یا بازتوییت یکی از پست های صفحۀ توییتر پروژه که معمولا پین شده است.
 • عضویت در گروه و کانال تلگرامی پروژه
 • ارسال یا دریافت تراکنش (با استفاده از یک پلتفرم یا کیف پول رمزنگاری خاص).
 • ایجاد یک حساب کاربری و ثبت نام برای دریافت به روز رسانی های پروژه
 • ارسال آدرس کیف پول خود به پروژه به منظور ایجاد بستر دریافت ایردراپ

همچنین مواردی وجود دارد که ممکن است بدون نیاز به انجام کاری، یک ایردراپ ارز دیجیتال برای کاربران صادر شود.

 

چرا ایردراپ های ارزدیجیتال وجود دارند؟

دلیل اصلی سازماندهی ایردراپ کریپتو، ترویج یک راه اندازی، پروژه یا خدمات بلاک چین است. با صدور توکن برای کاربران، این تیم می تواند پروژه خود را راه اندازی کند و از توزیع عادلانه توکن ها در بین جامعه خود از روز اول اطمینان حاصل کند.

علاوه بر این، دریافت‌کنندگان این توکن‌ها تشویق می‌شوند تا آگاهی خودشان را نسبت به پروژۀ پیش رو افزایش دهند و به پروژه کمک کنند تا پس از شروع معامله توکن در یک صرافی، به مخاطبان بیشتری دست یابد. هر چه علاقه به توکن بیشتر باشد، احتمال افزایش قیمت آن بیشتر می شود.

ایردراپ‌ها اغلب با تبلیغ راه اندازی در وب سایت پروژه، انجمن های ارزهای دیجیتال و رسانه های اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد.

این هیچ تفاوتی با دریافت کوپن HelloFresh در ایمیل شما با کد تخفیف ندارد، زیرا این کمپین ها به گونه ای طراحی شده اند که افراد بیشتری را از طریق یک انگیزه مالی برای سرمایه‌گذاری به پلتفرم خود بیاورند.

نکتۀ مهم در مورد ایردراپ‌های قانونی

ایردراپ های کریپتو قانونی هرگز از کاربران درخواست سرمایه گذاری نمی کنند. درعوض، این راهی برای متمایز شدن در میان رقبایی است که قبل از انتشار توکن های خود، به دنبال تامین مالی خارجی بوده اند.

ایردراپ های ارز دیجیتال چگونه کار می کنند و آیا امن هستند؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم  راه های مختلفی برای انجام ایردراپ کریپتو وجود دارد:

 • از کاربران بخواهید که یک یا چند وظیفه اجتماعی کوچک را انجام دهند تا در تاریخ بعدی واجد شرایط دریافت ایردراپ شوند.
 • به طور خودکار توکن ها را بین دارندگان یک دارایی یا موجودی خاص در زنجیره بلوکی که در آن ایردراپ رخ می دهد، توزیع کنید. (به عنوان مثال، هر آدرسی با تعادل اتر ۰.۰۱ یا بالاتر، airdrop را دریافت می کند.)
 • گرفتن یک عکس فوری از بلاک چین در تاریخ قبلی و اجازه دادن به کاربران برای درخواست توکن های airdrop خود از وب سایت پروژه از طریق یک قرارداد هوشمند.

با این حال، با وجود محبوبیت، ایردراپ های کریپتو همیشه آنقدر که به نظر می رسد بدون خطر نیستند.

از آنجا که گیرندگان “پول رایگان” را در کیف پول خود دریافت می کنند، ایردراپ هایی وجود خواهد داشت که چیزی جز طرح های پمپاژ و تخلیه نیست.

به طور مثال، سازنده یک توکن صادر می‌کند و امیدوار است که تبلیغات کافی پیرامون آن صورت پذیرد تا آن را در صرافی های ارز دیجیتال لیست کند. هنگامی که توکن ها شروع به معامله می کنند، سازنده بخش قابل توجهی از توکن ها را می فروشد و قیمت را پایین می آورد.

یکی دیگر از زمینه‌های حملۀ بالقوه، حمله به اصطلاح گرد و غبار است.

یک کلاهبردار مقدار کمی ارز دیجیتال را برای یک کاربر ناشناس ارسال می کند تا حریم خصوصی آنها را از بین ببرد.

سپس، مهاجم فعالیت تراکنش‌های توکن‌های کیف پول توزیع شده را دنبال می‌کند تا نام شخص یا شرکتی که کیف پول را اداره می‌کند از بین ببرد.

 

 

نمونه ای از ایردراپ ارز دیجیتال

صنعت کریپتوکارنسی اخیرا شاهد چند ایردراپ کریپتو بوده که کاربران را شگفت زده کرده است.

ایردراپ توکن های SOS توسط OpenDao به همه سازندگان، مجموعه ها و علاقه مندان به توکن های غیرقابل تعویض (NFT) که قبلاً در بازار OpenSea NFT تراکنش انجام داده بودند، پاداش داد.

گیرندگان مجبور نبودند کار دیگری جز درخواست دستی رمز از وب سایت انجام دهند. ایردراپ به OpenDao کمک کرد تا فالوورهای توییتر خود را به بیش از ۶۰۰۰۰ افزایش دهد و بیش از ۱۲۰۰۰۰ آدرس ادعای توکن را داشتند.

 

چگونه می توانیم واجد شرایط ایردراپ ارز دیجیتال شویم؟

از آنجایی که ایردراپ عمدتاً برای تلاش‌های تبلیغاتی و بازاریابی طراحی شده است، اطمینان از واجد شرایط بودن شما برای رویدادهای آینده آسان نیست.

هر ایردراپ الزامات فردی برای ارزیابی واجد شرایط بودن دارد.

یک ایردراپ که شامل یک عکس فوری بلاک چین است، اغلب پس از این واقعیت ارسال می شود و تایید صلاحیت دریافت ایردراپ کار آسانی نیست. با این حال، گزینه های دیگری برای بررسی وجود دارد:

 • وب‌سایت‌های اختصاصی airdrop را پیدا کنید (معمولاً از طریق ایمیل اعلان دریافت می‌کنید) – مشابه ثبت‌نام برای تبلیغات از فروشگاهی که مرتباً از آن خرید می‌کنید.
 • رسانه های اجتماعی بخصوص توییتر را برای هشتگ #airdrop بررسی کنید و ببینید آیا اتفاق جدیدی افتاده است یا خیر.
 • کاربر فعال خدمات، محصولات، پلتفرم ها و بلاک چین های مختلف ارزهای دیجیتال باشید.
 • انجمن ها و پورتال های خبری مرتبط با ارزهای دیجیتال را برای اشاره به ایردراپ اخیر یا آینده جستجو کنید.

نیاز اصلی برای دریافت ایردراپ ارز دیجیتال، داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال با موجودی است.

بدون داشتن آدرس کیف پول نمی توان ایردراپ را دریافت کرد یا ادعا کرد. استفاده از آدرس صرافی راحت است اما برای ایردراپ مناسب نیست. در عوض، کاربران باید راه‌حل‌های مختلف کیف پول ارزهای دیجیتال را که می‌توانند برای ذخیره وجوه خود استفاده کنند، بررسی کنند.

کیف پول متامسک و تراست ولت از محبوب ترین کیف پول های مورد استفاده هستند.

نکتۀ مهم: برای دریافت ایردراپ ارز دیجیتال

پیشنهاد می کنم اگر در ایردراپی ثبت نام کردید حتما از یک کیف پول جداگانه ای برای ایردراپ‌های خود استفاده کنید تا جلو هر گونه اتک و خطر احتمالی رو بگیرید.

جمع بندی مبحث ایردراپ ارز دیجیتال

خوب دوستان همراه و همدرس عزیز و ارزشمندم به پایان این بخش از آموزش‌ ایردراپ در بخش ارز دیجیتال رسیدیم. از شما بخاطر همراهیتون و از اینکه روی خودتون سرمایه‌گذاری می‌کنید بینهایت تشکر می‌کنم.

نظرات و سوالات خودتون رو زیر مقاله کامنت کنید؛ در اولین فرصت ممکن به آنها پاسخ می دیم.

راستی لطفا به ما در انتشار آگاهی بیشتر در بین جامعۀ ارز دیجیتال فارسی زبان کمک کنید و این مطلب رو برای ۵ نفری که فکر می کنید می تونه یاری رسانشون باشه بفرستید.

با این کار دست به دست هم کمک می کنیم …

دنیا جای بهتری برای زندگی کردن بشه

خواندن این مطالب ارز دیجیتال هم حتما به آگاهی کمک می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط برای افراد هدفمند

همین الان دانلود کنید

درسته، این فرم‌ها بصورت رایگان برایتان ارسال می‌شود
همین الان برام ایمیل شود
هیچ اتفاقی، اتفاقی نمی‌افتد
close-link